Výjimku ke snížení DPH u pohonných hmot předpisy EU neumožňují

Date:

Na požádání o udělení výjimky na uplatnění snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) na pohonné látky v současnosti neexistuje právní rámec. Uplatňování snížené sazby DPH je možné pouze na zboží a služby, které vymezuje příloha směrnice EU a pohonné látky v ní nejsou a ani nikdy nebyly. Ve středu na to upozornilo Ministerstvo financí (MF) SR, podle něhož je tak koaliční stranou SaS navrhované snížení DPH v přímém rozporu s platnou směrnicí.

„Směrnice o DPH rovněž jednoznačně stanoví, že výjimku, na jejímž základě je konkrétnímu členskému státu povoleno odchýlit se od evropských pravidel v této oblasti, lze udělit pouze za účelem zjednodušení výběru DPH nebo k zamezení daňovým únikům,“ uvedlo MF. Podle resortu se tedy povoluje pouze administrativní postup, který v žádném případě nesmí mít výraznější vliv na výši příjmů z DPH vybraných na stupni konečné spotřeby.

Oil pump. Oil and gas industry equipment. Oil field pump jack and oil refinery in the winter with snow, mountains, „nforest and sunset in background

MF upozornilo i na fakt, že ceny pohonných hmot nejsou regulovány. Dodavatelé proto podle resortu nemusí nižší daň zohlednit při cenotvorbě a promítnout ji do cen pro spotřebitele. „Ze zkušenosti víme, že u zboží a služeb, u kterých se v minulosti snižovala daňová sazba, ke snížení cen nedošlo, resp. snížení ceny nebylo stejné jako snížení této sazby,“ dodal resort.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Velké srovnání cen potravin 2021-2022: Česko a Lotyšsko

Během roku 2022 inflace zdolala všechny rekordy skoro ve...

Jak rozjet podnikání na VŠ a jak vše zvládnout? 

Studenti vysokých jsou ideální podnikatelé. Vášniví, kreativní, inovativní a...

Srovnání VPN.AC s OVPN: Kterou z nich vybrat?

Vyplatí se objednat VPN.AC, nebo je lepší dát přednost...

Platinu znají dobře milovníci šperků. Víte, kde jinde se používá?

Platina je velmi vzácný kov, asi desetkrát vzácnější než...