Válka na Ukrajině zvýšila rizika ohrožující finanční stabilitu eurozóny

Date:

Ruská invaze na Ukrajinu opět zvýšila napětí na finančních trzích, protože způsobila zrychlení inflace a zpomalila růst, uvedla Evropská centrální banka (ECB) ve své zprávě.

Válka „zvýšila rizika ohrožující finanční stabilitu prostřednictvím svého vlivu prakticky na všechny aspekty ekonomické aktivity“, uvedl viceprezident ECB Luis de Guindos.

Meziroční tempo růstu cen v eurozóně dosáhlo v dubnu 7,4 %, což je výrazně nad dvouprocentním inflačním cílem ECB. Inflaci v eurozóně podporuje zdražování energií, zemědělských produktů a surovin. Zároveň se zhoršují ekonomické vyhlídky regionu.

Reakce na ruský úrok na Ukrajinu a následné sankce nebyly podle ECB zatím chaotické. „Reakce trhu byla výrazná, ale slabší než na začátku pandemie,“ uvedla ECB ve své pololetní zprávě o finanční stabilitě.

Love Ukraine concept. woman hands protecting Family in the shape of a house with mother father and children painted in colors of Ukrainian flag in the home, provide housing to immigrants

Pokud se však růstové vyhlídky ještě zhorší, mohou se objevit nová rizika. Vysoká inflace totiž nutí centrální banky, aby zpřísňovaly měnovou politiku. Americká centrální banka (Fed) už razantně zvedá úrokové sazby a ECB také signalizovala zvyšování.

Toto zpřísňování však může zhoršit ekonomickou situaci. Potenciální přehodnocení rizikových aktiv a zvyšování sazeb mohou ještě zvýšit finanční problémy vysoce zadlužených firem a vlád.

Také oživení ziskovosti bank může být jen krátkodobé. Navzdory nízké přímé expozici může zpomalení ekonomiky způsobené válkou zhoršit vyhlídky finančních institutů v eurozóně a zvýšit jejich úvěrová rizika.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Chcete podnikat, avšak o pronájem vlastní kanceláře nestojíte? Virtuální kancelář takové řešení nabízí.

Jakmile se blíže začnete zajímat o povinnosti, které souvisí...

Víte, proč a jak využívat reklamní předměty?

Reklamní předměty patří dnes mezi nepostradatelnou součást marketingových strategií...

Tři důvody, proč byste měli vstát od počítače a vypravit se do hor

Sedavé zaměstnání má mnoho z nás, pro pohybový aparát, respektive...