Hrozba uzavření tranzitních cest ropy ohrožuje jednotu EU

Date:

Hrozba uzavření tranzitních cest ropy a plynu dovážených z Ruska ohrožuje jednotu Evropské unie a vážně narušuje solidaritu mezi členskými zeměmi. Prohlásil to ve středu v Budapešti maďarský ministr vnějších ekonomických vztahů a zahraničních věcí Péter Szijjártó po schůzce se šéfem resortu financí Srbska Sinišem Malim. Zpravodaj TASR v Budapešti o tom informuje s odvoláním na agenturu MTI.

Szijjártó řekl, že maďarská vláda uvedenou hrozbu, která se „objevila v několika projevech EU“, vnímá jako útok vůči suverenitě, energetické bezpečnosti a národněbezpečnostním zájmům Maďarska.

Maďarsko a Srbsko se podle jeho slov dohodly na pokračování v nerušené přepravě energií oběma směry iv nynější kritické situaci, přičemž v každé situaci si vzájemně zaručí bezpečné tranzitní cesty.

Šéf maďarské diplomacie zopakoval, že maďarská vláda nepodpoří návrh Bruselu na embargo na dovoz ruské ropy, pokud takový krok bude ohrožovat bezpečnost dodávek energií pro Maďarsko. „Nejdříve chceme řešení, pak můžeme mluvit o sankcích,“ zdůraznil.

Male hand holding fuel pump nozzle, Diesel Fuel, Car,

Podle Szijjártóa není reálné, aby Evropská komise tento týden předložila v této souvislosti přijatelný návrh. Maďarská vláda proto iniciovala, aby se summit EU příští týden otázkou ruských energetických sankcí vůbec nezabýval.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Velké srovnání cen potravin 2021-2022: Česko a Lotyšsko

Během roku 2022 inflace zdolala všechny rekordy skoro ve...

Jak rozjet podnikání na VŠ a jak vše zvládnout? 

Studenti vysokých jsou ideální podnikatelé. Vášniví, kreativní, inovativní a...

Srovnání VPN.AC s OVPN: Kterou z nich vybrat?

Vyplatí se objednat VPN.AC, nebo je lepší dát přednost...

Platinu znají dobře milovníci šperků. Víte, kde jinde se používá?

Platina je velmi vzácný kov, asi desetkrát vzácnější než...