Z Ruska odchází také britský maloobchodní řetězec Marks & Spencer

Date:

Britský maloobchodní řetězec Marks & Spencer (M&S) se přidal k početné skupině západních společností, které oznámily odchod z ruského trhu. Společnost to uvedla ve středu poté, co zveřejnila hospodářské výsledky za skončený obchodní rok. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Řetězec už v březnu zastavil dodávky zboží na ruský trh, v té době však uvedl, že svých 48 obchodů v zemi zaměstnávajících přibližně 1000 lidí nemůže zavřít, protože mu v tom brání smlouvy s místním partnerem. Firma problém mezitím vyřešila a ve středu uvedla, že franšízovou smlouvu v Rusku ukončí. Jak dodala, odchod z ruského trhu ji bude stát přibližně 31 milionů liber (36,15 milionu eur).

Marks & Spencer je tak další z dlouhého seznamu známých značek, které se po invazi Ruska na Ukrajinu a uvalení sankcí ze strany západních států z ruského trhu stáhly. K nim patří například síť rychlého občerstvení McDonald’s, kavárenský řetězec Starbucks či automobilka Renault.

Společnost M&S ​​svůj kompletní odchod z Ruské federace oznámila po zveřejnění hospodářských výsledků za minulý obchodní rok. Řetězec informoval, že za rok 2021/2022, který skončil 2. dubna, dosáhl upravený zisk před zdaněním 522,9 milionu liber. Pro srovnání, v obchodním roce 2020/2021, který do velké míry ovlivnila pandemie nového koronaviru, dosáhl tento zisk pouze 41,6 milionu liber.

woman hand hold shopping cart with Abstract blur supermarket aisle background

V současném obchodním roce je však firma v odhadech opatrná. Částečně jsou za tím zvyšující se náklady a nejistota spotřebitelů a částečně odchod z Ruska, ve kterém už firma nemůže počítat s žádným ziskem. Jak ale pro novináře řekl odcházející šéf M&S Steve Rowe, dokud bude v Rusku u moci prezident Vladimir Putin, není velká šance, že by se společnost Marks & Spencer do Ruska vrátila.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Potřebujete přestěhovat firmu? A-stěhování je tu pro vás!

Stěhování firem může být stresující a komplexní úkol. Jak...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Chcete podnikat, avšak o pronájem vlastní kanceláře nestojíte? Virtuální kancelář takové řešení nabízí.

Jakmile se blíže začnete zajímat o povinnosti, které souvisí...

Víte, proč a jak využívat reklamní předměty?

Reklamní předměty patří dnes mezi nepostradatelnou součást marketingových strategií...