Z Ruska odchází také britský maloobchodní řetězec Marks & Spencer

Date:

Britský maloobchodní řetězec Marks & Spencer (M&S) se přidal k početné skupině západních společností, které oznámily odchod z ruského trhu. Společnost to uvedla ve středu poté, co zveřejnila hospodářské výsledky za skončený obchodní rok. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Řetězec už v březnu zastavil dodávky zboží na ruský trh, v té době však uvedl, že svých 48 obchodů v zemi zaměstnávajících přibližně 1000 lidí nemůže zavřít, protože mu v tom brání smlouvy s místním partnerem. Firma problém mezitím vyřešila a ve středu uvedla, že franšízovou smlouvu v Rusku ukončí. Jak dodala, odchod z ruského trhu ji bude stát přibližně 31 milionů liber (36,15 milionu eur).

Marks & Spencer je tak další z dlouhého seznamu známých značek, které se po invazi Ruska na Ukrajinu a uvalení sankcí ze strany západních států z ruského trhu stáhly. K nim patří například síť rychlého občerstvení McDonald’s, kavárenský řetězec Starbucks či automobilka Renault.

Společnost M&S ​​svůj kompletní odchod z Ruské federace oznámila po zveřejnění hospodářských výsledků za minulý obchodní rok. Řetězec informoval, že za rok 2021/2022, který skončil 2. dubna, dosáhl upravený zisk před zdaněním 522,9 milionu liber. Pro srovnání, v obchodním roce 2020/2021, který do velké míry ovlivnila pandemie nového koronaviru, dosáhl tento zisk pouze 41,6 milionu liber.

woman hand hold shopping cart with Abstract blur supermarket aisle background

V současném obchodním roce je však firma v odhadech opatrná. Částečně jsou za tím zvyšující se náklady a nejistota spotřebitelů a částečně odchod z Ruska, ve kterém už firma nemůže počítat s žádným ziskem. Jak ale pro novináře řekl odcházející šéf M&S Steve Rowe, dokud bude v Rusku u moci prezident Vladimir Putin, není velká šance, že by se společnost Marks & Spencer do Ruska vrátila.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jak rozjet podnikání na VŠ a jak vše zvládnout? 

Studenti vysokých jsou ideální podnikatelé. Vášniví, kreativní, inovativní a...

Srovnání VPN.AC s OVPN: Kterou z nich vybrat?

Vyplatí se objednat VPN.AC, nebo je lepší dát přednost...

Platinu znají dobře milovníci šperků. Víte, kde jinde se používá?

Platina je velmi vzácný kov, asi desetkrát vzácnější než...

Prodej zavedené firmy: Jak na to, aby obchod proběhl k oboustranné spokojenosti?

Jak probíhá prodej aktivních firem a jak zajistit, aby...