EU uvažuje o přesměrování nevyužité pomoci Africe na potravinovou krizi

Date:

Evropská unie (EU) zvažuje použití prostředků původně určených na rozvojové projekty v Africe na podporu zemí, které jsou nejvíce vystaveny globální potravinové krizi způsobené válkou na Ukrajině. TASR o tom informuje na základě zprávy Reuters, která se odkazuje na představitele EU a diplomaty.

Miliony tun obilí uvízly na Ukrajině, která je klíčovým dodavatelem pro mnohé chudší státy, protože ruská armáda blokuje její přístavy.

Provizorní plán by umožnil vyplatit téměř 600 milionů eur na zvýšení podpory zemím, které potravinová nouze postihuje nejvíce. Komise však o této možnosti zatím jen diskutuje a nebyl připraven žádný formální návrh, který bude muset schválit všech 27 vlád EU.

Unie směřuje rozvojovou pomoc do afrických, karibských a tichomořských států převážně prostřednictvím Evropského rozvojového fondu (EDF), nástroje financovaného přímo vládami EU. Část těchto prostředků obvykle jde na podporu zemědělství v chudších zemích. Vyčleněné zdroje se však ne vždy využívají v plné míře, uvedl nejmenovaný představitel bloku.

Komise minulý týden řekla vyslancům EU, že 577 milionů eur je potenciálně k dispozici v rámci prostředků EDF, jejichž vázanost byla zrušena v uplynulých letech, uvedli diplomaté. Ty by mohly být použity k řešení zhoršující se situace v dodávkách potravin ve světě.

Některé z nevyužitých prostředků byly přerozděleny na posílení bezpečnosti v Africe, ale ještě nebyly vynaloženy.

Eurokomisařka pro mezinárodní partnerství Jutta Urpilainenová tuto otázku opět nastolila na pátečním (20. 5.) setkání ministrů EU pro rozvoj. Ministři podpořili nové iniciativy k řešení globální potravinové krize, ale výslovně nepodpořili využívání fondů EDF, uvedl jeden z představitelů obeznámený s diskusemi.

EU již poskytuje nouzovou finanční podporu některým ze svých nejzranitelnějších sousedů. V dubnu oznámila pomoc pro severní Afriku a Blízký východ ve výši 225 milionů eur. Na období 2021-2027 má rozpočet 2,4 miliardy eur na udržitelné zemědělství a výživu.

Možná dodatečná podpora by měla jít ke zmírnění globální potravinové krize, ale byla by také součástí širšího plánu boje proti tomu, co představitelé EU nazývají ruskou propagandou v Africe a jiných chudších regionech. Moskva tam prosazuje odkaz, že potravinová krize je způsobena sankcemi EU, které brání vývozu z Ruska.

Rhino, Springboks, zebra, Elephant and lion in Serengeti National Park, Tanzania.

Diplomat EU uvedl, že Brusel spolupracuje se Spojenými státy na posílení boje proti „manipulaci“ s informacemi ze strany Kremlu a také Číny.

Lídři EU na summitu příští týden oznámí, že chtějí „posílit solidaritu s nejzranitelnějšími zeměmi a zvýšit místní udržitelnou produkci potravin“, uvádí se v návrhu prohlášení, které viděla agentura Reuters.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Chcete podnikat, avšak o pronájem vlastní kanceláře nestojíte? Virtuální kancelář takové řešení nabízí.

Jakmile se blíže začnete zajímat o povinnosti, které souvisí...

Víte, proč a jak využívat reklamní předměty?

Reklamní předměty patří dnes mezi nepostradatelnou součást marketingových strategií...

Tři důvody, proč byste měli vstát od počítače a vypravit se do hor

Sedavé zaměstnání má mnoho z nás, pro pohybový aparát, respektive...