Města a obce budou muset zvažovat zvýšení daní a poplatků

Date:

Města a obce budou muset pro parlamentem schválenou protiinflační pomoc z dílny ministerstva financí zvažovat zvyšování dani z nemovitostí, poplatků za školy a školky či přijímat rozhodnutí, která budou vůči občanům nepopulární. Pro TASR to uvedl prezident Unie měst Slovenska (ÚMS) a primátor Trenčína Richard Rybníček.

„Bohužel, asi nebudeme mít jinou možnost, protože máme obrovské výdaje iv souvislosti s růstem cen energií, stavebních materiálů a se vším,“ podotkl s tím, že výdaje samospráv jsou stále větší než příjmy. Rybníček tvrdí, že budou muset škrtat a hledat řešení, která budou znamenat snížení kvality služeb pro obyvatele měst a obcí.

ÚMS deklaruje, že jsou spolu se Sdružením měst a obcí Slovenska (ZMOS) na „jedné lodi“. „Předpokládám, že budeme postupovat společně a budeme hledat společná řešení, abychom se k této celé situaci jasně postavili,“ poznamenal. Zároveň potvrdil, že ÚMS požádala o setkání prezidentku SR Zuzanu Čaputovou. Chtějí si s ní o celé situaci popovídat a vysvětlit její obavy z toho, co čeká města a obce na Slovensku.

S hlavou státu se chtějí setkat i zástupci ZMOS. Hlasování poslanců parlamentu, kteří zároveň působí v samosprávách, vnímá sdružení jako krok, kterým ublížili nejen městům, obcím či samosprávným krajům, ve kterých působí, ale i všem ostatním samosprávám. „Právě lidé schvalující zákony a působící v samosprávě to měli nejlépe vědět. Tento jejich postoj se zároveň podepsal pod nucené omezování kvality a rozsahu veřejných služeb, které samosprávy zajišťují pro své obyvatele,“ uvedl pro TASR ústřední ředitel Kanceláře ZMOS Michal Kaliňák.

ZMOS od parlamentu očekává, že samosprávu bude chránit a ne, že bude podporovat rozhodnutí, která jí nepomáhají. Sdružení se obrátilo i na partnery z Hospodářské a sociální rady SR. Se sociálními partnery reprezentujícími zaměstnavatele a zaměstnance chce diskutovat o společném postupu. „Cítíme, že styl práce, kterým se přijímá legislativa, není správný. Ani z hlediska procesu, ani z hlediska obsahu,“ podotkl Kaliňák s tím, že jednání se sociálně-ekonomickými partnery je naplánováno na 1. června v Bratislavě.

Moscow Russia, city skyline of Moscow business center view from Sparrow Hill with autumn foliage season

ZMOS vstoupilo pro dlouhodobý přístup státu vůči samosprávám od 19. května do stávkové pohotovosti a hrozí ostrým stávkou. Podporu ZMOS-u vyjádřili Sdružení samosprávných krajů SK 8 i Odborový svaz pracovníků školství a vědy na Slovensku.

Ministerstvo financí se v uplynulých dnech opakovaně ohradilo vůči tvrzením samospráv. Šéf resortu Igor Matovič (OLANO) deklaruje, že samosprávy nebudou mít méně peněz, než mají v současnosti. Přiznává však, že některé samosprávy mohou zůstat „dýchavičné“. Prohlásil také, že poctivým samosprávám určitě podá stát pomocnou ruku.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Potřebujete přestěhovat firmu? A-stěhování je tu pro vás!

Stěhování firem může být stresující a komplexní úkol. Jak...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Chcete podnikat, avšak o pronájem vlastní kanceláře nestojíte? Virtuální kancelář takové řešení nabízí.

Jakmile se blíže začnete zajímat o povinnosti, které souvisí...

Víte, proč a jak využívat reklamní předměty?

Reklamní předměty patří dnes mezi nepostradatelnou součást marketingových strategií...