Města a obce budou muset zvažovat zvýšení daní a poplatků

Date:

Města a obce budou muset pro parlamentem schválenou protiinflační pomoc z dílny ministerstva financí zvažovat zvyšování dani z nemovitostí, poplatků za školy a školky či přijímat rozhodnutí, která budou vůči občanům nepopulární. Pro TASR to uvedl prezident Unie měst Slovenska (ÚMS) a primátor Trenčína Richard Rybníček.

„Bohužel, asi nebudeme mít jinou možnost, protože máme obrovské výdaje iv souvislosti s růstem cen energií, stavebních materiálů a se vším,“ podotkl s tím, že výdaje samospráv jsou stále větší než příjmy. Rybníček tvrdí, že budou muset škrtat a hledat řešení, která budou znamenat snížení kvality služeb pro obyvatele měst a obcí.

ÚMS deklaruje, že jsou spolu se Sdružením měst a obcí Slovenska (ZMOS) na „jedné lodi“. „Předpokládám, že budeme postupovat společně a budeme hledat společná řešení, abychom se k této celé situaci jasně postavili,“ poznamenal. Zároveň potvrdil, že ÚMS požádala o setkání prezidentku SR Zuzanu Čaputovou. Chtějí si s ní o celé situaci popovídat a vysvětlit její obavy z toho, co čeká města a obce na Slovensku.

S hlavou státu se chtějí setkat i zástupci ZMOS. Hlasování poslanců parlamentu, kteří zároveň působí v samosprávách, vnímá sdružení jako krok, kterým ublížili nejen městům, obcím či samosprávným krajům, ve kterých působí, ale i všem ostatním samosprávám. „Právě lidé schvalující zákony a působící v samosprávě to měli nejlépe vědět. Tento jejich postoj se zároveň podepsal pod nucené omezování kvality a rozsahu veřejných služeb, které samosprávy zajišťují pro své obyvatele,“ uvedl pro TASR ústřední ředitel Kanceláře ZMOS Michal Kaliňák.

ZMOS od parlamentu očekává, že samosprávu bude chránit a ne, že bude podporovat rozhodnutí, která jí nepomáhají. Sdružení se obrátilo i na partnery z Hospodářské a sociální rady SR. Se sociálními partnery reprezentujícími zaměstnavatele a zaměstnance chce diskutovat o společném postupu. „Cítíme, že styl práce, kterým se přijímá legislativa, není správný. Ani z hlediska procesu, ani z hlediska obsahu,“ podotkl Kaliňák s tím, že jednání se sociálně-ekonomickými partnery je naplánováno na 1. června v Bratislavě.

Moscow Russia, city skyline of Moscow business center view from Sparrow Hill with autumn foliage season

ZMOS vstoupilo pro dlouhodobý přístup státu vůči samosprávám od 19. května do stávkové pohotovosti a hrozí ostrým stávkou. Podporu ZMOS-u vyjádřili Sdružení samosprávných krajů SK 8 i Odborový svaz pracovníků školství a vědy na Slovensku.

Ministerstvo financí se v uplynulých dnech opakovaně ohradilo vůči tvrzením samospráv. Šéf resortu Igor Matovič (OLANO) deklaruje, že samosprávy nebudou mít méně peněz, než mají v současnosti. Přiznává však, že některé samosprávy mohou zůstat „dýchavičné“. Prohlásil také, že poctivým samosprávám určitě podá stát pomocnou ruku.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Srovnání VPN.AC s OVPN: Kterou z nich vybrat?

Vyplatí se objednat VPN.AC, nebo je lepší dát přednost...

Platinu znají dobře milovníci šperků. Víte, kde jinde se používá?

Platina je velmi vzácný kov, asi desetkrát vzácnější než...

Prodej zavedené firmy: Jak na to, aby obchod proběhl k oboustranné spokojenosti?

Jak probíhá prodej aktivních firem a jak zajistit, aby...

Nálada německých spotřebitelů se mírně zlepšila

Nálada německých spotřebitelů by se v červnu měla mírně...