Necítím se zde jako zločinec: Ruští podnikatelé a profesionálové se přesouvají do Dubaje

Date:

Podnikatelé, právníci či obchodníci s uměním patří mezi ty, kteří se hrnou do finančního centra Spojených arabských emirátů (SAE) bohatých na ropu. Ty frustrovaly Washington a další západní spojence, když se odmítli připojit k hlasování Rady bezpečnosti OSN odsuzujícímu ruskou válku.

SAE mají diplomatické a ekonomické vztahy se Spojenými státy i Ruskem. Emiráty, zejména Dubaj, už dlouho vítají Rusy, ať už jsou milionáři nebo ze střední třídy.

Počet ruských podnikatelů a start-upů se v porovnání s loňským rokem zvýšil desetinásobně, uvedl Jochen Knecht, generální ředitel mezinárodního úřadu svobodných zón (IFZA), jedné z mnoha dubajských
oblastí volného obchodu zřízených s cílem přilákat zahraniční investice. Podle něj to začalo IT a softwarovými společnostmi, ale nyní dochází k přesunu všech typů firem včetně uměleckých galerií či dodavatelů náhradních dílů. „Přicházejí se zaměstnanci, požadují kancelářské prostory a sklady,“ poznamenal.

Podle Knechta jsou ruští investoři v SAE „velmi vítáni“, cizinci zde tvoří většinu z přibližně 10-milionové populace. Přitahuje jejich jednoduchost založení podniku a perspektiva lepších možností, než mají doma vzhledem k sankcím. Také přívětivější prostředí, protože postoje vůči Rusům se jinde ve světě zostřují. Podle agentury Bloomberg jsou mezi nimi oligarchové včetně bývalého majitele fotbalového klubu Chelsea Romana Abramoviče, který si v březnu hledal dům v Dubaji.

Dubaj je jedním ze sedmi emirátů SAE. Výhodný daňový systém a strategická poloha mezi Evropou a zbytkem Asie ho činí dlouhodobě atraktivním pro podnikání. Město s luxusními hotely a turistickými zařízeními je Rusům dobře známo jako destinace pro bohaté, zejména ty, kteří se zajímají o nemovitosti.

Od začátku invaze Ruska na Ukrajinu 24. února se do emirátu stahuje stále více malých a středních podniků, aby si zajistily kontinuitu podnikání, poznamenal Georges Hojeige, generální ředitel společnosti Virtugroup, která pomáhá firmám s přesunem do Dubaje.

Sankce uvalené na Moskvu představují pro ruské společnosti velké problémy, ať už z hlediska dodavatelů, zákazníků, pracovní síly nebo logistiky.

Guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullina v dubnu v parlamentu varovala před obtížemi a „strukturální transformací“ ruské ekonomiky v důsledku sankcí.

„Těžkosti se objevují ve všech sektorech, ve velkých i malých společnostech,“ řekla Daria Nevskaja, partnerka ruské právnické firmy FTL Advisers. „Mnoho našich klientů má určité problémy s obchodováním se zahraničím,“ uvedla. „Jsem právnička působící v mezinárodním právu. Myslím si, že brzy v Rusku nebudou žádné mezinárodní projekty,“ konstatovala Nevskaja, která odešla z Moskvy, aby si otevřela kancelář v Dubaji.

Dubai marina with modern skycrapers

Pro ni, podobně jako pro mnohé jiné ruské občany, není snadné začít nový život jinde. Ruské kreditní karty jsou v zahraniční zablokovány a Moskva zavedla restrikce na zastavení odlivu cizí měny. Nevskaja se už více než měsíc snaží získat zpět 5000 eur, které převedla z Moskvy do Dubaje, ale uvízly ve finančním systému v důsledku omezení.

Globální sankce obecně postihují příslušníky vyšší střední třídy, kteří na rozdíl od oligarchů mají jen zřídka alternativní pasy nebo zahraniční účty, uvedla Nevskaja. Je však vděčná za to, že je v Dubaji, kde je podle ní mnoho příležitostí k podnikání. „Necítím se zde jako zločinec, zachází se mnou jako s normálním člověkem. Neexistují žádné protiruské nálady.“

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Velké srovnání cen potravin 2021-2022: Česko a Lotyšsko

Během roku 2022 inflace zdolala všechny rekordy skoro ve...

Jak rozjet podnikání na VŠ a jak vše zvládnout? 

Studenti vysokých jsou ideální podnikatelé. Vášniví, kreativní, inovativní a...

Srovnání VPN.AC s OVPN: Kterou z nich vybrat?

Vyplatí se objednat VPN.AC, nebo je lepší dát přednost...

Platinu znají dobře milovníci šperků. Víte, kde jinde se používá?

Platina je velmi vzácný kov, asi desetkrát vzácnější než...