Platinu znají dobře milovníci šperků. Víte, kde jinde se používá?

Date:

Platina je velmi vzácný kov, asi desetkrát vzácnější než zlato. Pouhý gram má cenu několik set korun. Naprostá většina světové produkce na světě pochází z Jižní Afriky a Ruska.

Platina je velmi odolná, ale současně až překvapivě měkká a tvárná. Proto se nejčastěji používá pro výrobu šperků. Nicméně má mnohem širší možnosti uplatnění. A některé z nich vás rozhodně překvapí. Tenká vrstva o hmotnosti několika gramů se nachází třeba v katalyzátoru auta.

Svoje využití však má i v medicině. Věděli jste, že asi 50 % pacientů léčených na rakovinu v současné době užívá léky obsahující platinu? Některé z těchto léků, například cisplatina, se používají také k léčbě nádorových onemocnění u zvířat.

Platina je považována za biologicky kompatibilní kov, protože je netoxická a stabilní, takže nereaguje s tělesnými tkáněmi ani je nikterak negativně neovlivňuje. Nedávný výzkum také prokázal, že platina inhibuje růst některých rakovinných buněk.

Chcete se dozvědět více o dalších zajímavostech, módě či špercích nebo drahých kamenech? Mrkněte na náš blog. Můžete si zde například přečíst zajímavosti o módní společnosti Sinsay nebo například o Mohito.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Prodej zavedené firmy: Jak na to, aby obchod proběhl k oboustranné spokojenosti?

Jak probíhá prodej aktivních firem a jak zajistit, aby...

Nálada německých spotřebitelů se mírně zlepšila

Nálada německých spotřebitelů by se v červnu měla mírně...

Evropané se musí připravit na dlouhodobě vyšší ceny

Evropané se musí připravit na dlouhodobě vyšší ceny, upozornila...

Výrazný růst cen nemovitostí pokračoval i na začátku letošního roku

Nabídkové ceny nemovitostí na bydlení vzrostly v 1. čtvrtletí...