Platinu znají dobře milovníci šperků. Víte, kde jinde se používá?

Date:

Platina je velmi vzácný kov, asi desetkrát vzácnější než zlato. Pouhý gram má cenu několik set korun. Naprostá většina světové produkce na světě pochází z Jižní Afriky a Ruska.

Platina je velmi odolná, ale současně až překvapivě měkká a tvárná. Proto se nejčastěji používá pro výrobu šperků. Nicméně má mnohem širší možnosti uplatnění. A některé z nich vás rozhodně překvapí. Tenká vrstva o hmotnosti několika gramů se nachází třeba v katalyzátoru auta.

Svoje využití však má i v medicině. Věděli jste, že asi 50 % pacientů léčených na rakovinu v současné době užívá léky obsahující platinu? Některé z těchto léků, například cisplatina, se používají také k léčbě nádorových onemocnění u zvířat.

Platina je považována za biologicky kompatibilní kov, protože je netoxická a stabilní, takže nereaguje s tělesnými tkáněmi ani je nikterak negativně neovlivňuje. Nedávný výzkum také prokázal, že platina inhibuje růst některých rakovinných buněk.

Chcete se dozvědět více o dalších zajímavostech, módě či špercích nebo drahých kamenech? Mrkněte na náš blog. Můžete si zde například přečíst zajímavosti o módní společnosti Sinsay nebo například o Mohito.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Velké srovnání cen potravin 2021-2022: Česko a Lotyšsko

Během roku 2022 inflace zdolala všechny rekordy skoro ve...

Jak rozjet podnikání na VŠ a jak vše zvládnout? 

Studenti vysokých jsou ideální podnikatelé. Vášniví, kreativní, inovativní a...

Srovnání VPN.AC s OVPN: Kterou z nich vybrat?

Vyplatí se objednat VPN.AC, nebo je lepší dát přednost...

Prodej zavedené firmy: Jak na to, aby obchod proběhl k oboustranné spokojenosti?

Jak probíhá prodej aktivních firem a jak zajistit, aby...