Výrazný růst cen nemovitostí pokračoval i na začátku letošního roku

Date:

Nabídkové ceny nemovitostí na bydlení vzrostly v 1. čtvrtletí letošního roku mezičtvrtletně o 8,5%. Meziroční tempo růstu dosáhlo 23,3 %. Růst cen bytů byl výraznější než růst cen rodinných domů. Z regionů vyniká zejména Košický, Banskobystrický a Trnavský kraj. Údaje o úvěrech naznačují, že domácnosti se na začátku roku snažily využít ještě stále nízké úrokové sazby. Informovala o tom ve středu Národní banka Slovenska (NBS).

Průměrná cena rezidenčních nemovitostí je na základě nových dat na úrovni 2510 eur na čtvereční metr (m2). Oproti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 195 eur/m2. „Příspěvky jednotlivých krajů ukazují, že k mezičtvrtletní změně ceny přispěl nejvíce Bratislavský kraj, tvořil 62% z celkového cenového rozdílu. Nadprůměrné jsou příspěvky Košického a Trnavského kraje,“ přiblížili analytici úseku měny, statistiky a výzkumu (ÚMS) NBS.

Průměrná cena bytů dosáhla na začátku roku 2761 eur/m2. Jde o mezičtvrtletní nárůst ve výši 8,7 %, meziročně to bylo více o 23,6 %. Průměrná cena domů byla v tomto období 1873 eur/m2, což odpovídá mezičtvrtletnímu růstu o 2,3% a meziročnímu o 22,8%.

Růst nabídkových cen nemovitostí na bydlení oproti předchozímu čtvrtletí byl nejvyšší v Košickém kraji (15,3%). Ceny se výrazně zvýšily iv Banskobystrickém (12,2%) a Trnavském kraji (11,2%).

„Výrazný mezičtvrtletní růst cen pravděpodobně úzce souvisí s postupně se zvyšujícími úrokovými sazbami v komerčních bankách. Domácnosti se na realitním trhu snažily využít zatím ještě stále nízké sazby, čímž ceny tlačí směrem nahoru. Zejména v březnu to indikují údaje o poskytnutých úvěrech,“ přiblížili analytici centrální banky.

Aktuální makroekonomický vývoj, jakož i očekávání ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb však podle nich nepřejí pokračování tohoto trendu. K tomuto závěru přispívají i ukazatele ze stavebnictví – vysoké množství rozestavěných bytů a vydaných stavebních povolení na konci předchozího roku.

Modern luxury hotel interior bedroom with large windows and big terrace with outdoor furniture. Autumn scene hill country side. 3d rendering.

Otázkou podle analytiků je, v jakém horizontu budou tyto skutečnosti reflektovat nabídkové ceny. „Neevidujeme žádné indikátory toho, že by majitelé nemovitostí byli okolnostmi nuceni prodávat. Pravděpodobnější je spíše, že nabídky s příliš vysoko nastavenými cenovkami budou setrvávat na trhu déle, než tomu bylo v minulosti,“ konstatovali. V takovém případě bude pokračovat rozevírání nůžek mezi nabídkovými a realizačními cenami nemovitostí.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Chcete podnikat, avšak o pronájem vlastní kanceláře nestojíte? Virtuální kancelář takové řešení nabízí.

Jakmile se blíže začnete zajímat o povinnosti, které souvisí...

Víte, proč a jak využívat reklamní předměty?

Reklamní předměty patří dnes mezi nepostradatelnou součást marketingových strategií...

Tři důvody, proč byste měli vstát od počítače a vypravit se do hor

Sedavé zaměstnání má mnoho z nás, pro pohybový aparát, respektive...