Nabídkové ceny nemovitostí na bydlení vzrostly v 1. čtvrtletí letošního roku mezičtvrtletně o 8,5%. Meziroční tempo růstu dosáhlo 23,3 %. Růst cen bytů byl výraznější než růst cen rodinných domů. Z regionů vyniká zejména Košický, Banskobystrický a Trnavský kraj. Údaje o úvěrech naznačují, že domácnosti se na začátku roku snažily využít ještě stále nízké úrokové sazby. Informovala o tom ve středu Národní banka Slovenska (NBS).
Průměrná cena rezidenčních nemovitostí je na základě nových dat na úrovni 2510 eur na čtvereční metr (m2). Oproti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 195 eur/m2. „Příspěvky jednotlivých krajů ukazují, že k mezičtvrtletní změně ceny přispěl nejvíce Bratislavský kraj, tvořil 62% z celkového cenového rozdílu. Nadprůměrné jsou příspěvky Košického a Trnavského kraje,“ přiblížili analytici úseku měny, statistiky a výzkumu (ÚMS) NBS.
Průměrná cena bytů dosáhla na začátku roku 2761 eur/m2. Jde o mezičtvrtletní nárůst ve výši 8,7 %, meziročně to bylo více o 23,6 %. Průměrná cena domů byla v tomto období 1873 eur/m2, což odpovídá mezičtvrtletnímu růstu o 2,3% a meziročnímu o 22,8%.
Růst nabídkových cen nemovitostí na bydlení oproti předchozímu čtvrtletí byl nejvyšší v Košickém kraji (15,3%). Ceny se výrazně zvýšily iv Banskobystrickém (12,2%) a Trnavském kraji (11,2%).
„Výrazný mezičtvrtletní růst cen pravděpodobně úzce souvisí s postupně se zvyšujícími úrokovými sazbami v komerčních bankách. Domácnosti se na realitním trhu snažily využít zatím ještě stále nízké sazby, čímž ceny tlačí směrem nahoru. Zejména v březnu to indikují údaje o poskytnutých úvěrech,“ přiblížili analytici centrální banky.
Aktuální makroekonomický vývoj, jakož i očekávání ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb však podle nich nepřejí pokračování tohoto trendu. K tomuto závěru přispívají i ukazatele ze stavebnictví – vysoké množství rozestavěných bytů a vydaných stavebních povolení na konci předchozího roku.
Otázkou podle analytiků je, v jakém horizontu budou tyto skutečnosti reflektovat nabídkové ceny. „Neevidujeme žádné indikátory toho, že by majitelé nemovitostí byli okolnostmi nuceni prodávat. Pravděpodobnější je spíše, že nabídky s příliš vysoko nastavenými cenovkami budou setrvávat na trhu déle, než tomu bylo v minulosti,“ konstatovali. V takovém případě bude pokračovat rozevírání nůžek mezi nabídkovými a realizačními cenami nemovitostí.